Gå til hoved-indhold
10. februar 2025 - kl. 11.02

Region Nordjylland vil fjerne seks alvorlige jordforureninger

  • 1 af 3
    Afgravning af tjære-forurenet jord på tre grunde ved tidligere tjæreplads på Niels Hjørnes Vej i Frederikshavn.
  • 2 af 3
  • 3 af 3
Af: Michael Frederiksen

Med Regionsrådets nye indsatsplan for 2025 vil Region Nordjylland fjerne forurenet jord fra seks grunde i Nordjylland, hvor forureningen har vist sig at udgøre en risiko for menneskers sundhed. Tre af disse grunde ligger i Frederikshavn Kommune. Samtidig bliver der gennemført undersøgelser på 22 andre grunde for at vurdere, om der er en tilsvarende risiko for forurening fra disse.

I 2025 har Regionsrådet øget sit budget til undersøgelser og oprensning af jord- og grundvandsforurening til 13,5 mio. kr. Det er en stigning på 1 mio. kr., men med mange påviste jordforureninger i Nordjylland er der fortsat behov for en målrettet politisk prioritering på området. Derfor har de regionale politikere vedtaget en ny indsatsplan, hvori det prioriteres at rydde op i de forureninger, der udgør størst risiko for mennesker eller miljø:

- Vi har beskyttelse af vores fælles drikkevand øverst på listen, fordi forurening her udgør en risiko og skaber utryghed hos mange borgere, f.eks. hvis et lokalt vandværk er påvirket. Samtidig prioriterer vi at rydde op i mere afgrænsede forureninger, hvis de udgør en alvorlig trussel for borgeres sundhed, siger Lauge Larsen (S), formand for Udvalg for Klima, Miljø og Bæredygtig udvikling.

Prioriteringen af forureninger med risiko for mennesker eller miljø går igen i alle dele af Regionens indsats lige fra indledende undersøgelser af mulige forureninger til egentlige oprensninger.

I indsatsplanen for 2025 er der udover de seks oprensninger også udpeget 22 grunde i Nordjylland, hvor tidligere påviste forureninger vil blive undersøgt nærmere.

Disse undersøgelser vil have særligt fokus på forurening med pesticider og PFAS, da begge stofgrupper udgør en risiko for grundvandet. Selv meget små mængder af enten pesticider eller PFAS kan nemlig ødelægge grundvandsressourcen i et stort område.

- På landsplan er der i den nationale PFAS-handleplan afsat 100 mio. kr. til regionernes arbejde med PFAS-forurening. I Region Nordjylland forventer vi at ansøge om penge til 2 afværgeprojekter og flere undersøgelser, så vi kan øge vores samlede indsats over for PFAS i de kommende år, siger Anja Melvej, kontorchef for Jord og Vand i Region Nordjylland.

Regionens indsats på jordforureningsområdet bygger på viden om, hvor i Nordjylland der har været aktiviteter, som kan have forurenet jorden og grundvandet. Ud af de ca. 13.700 grunde, Regionen har kendskab til, er der på nuværende tidspunkt påvist forurening på cirka 2.800 grunde.

På hjemmesiden tjekdingrund.dk kan du nemt tjekke, om Region Nordjylland har kortlagt forurening på en grund.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...