Gå til hoved-indhold
04. marts 2025 - kl. 00.03

Spillere og trænere underskriver moralsk kontrakt med 10 bud

  • 1 af 6
    Foto: Mick Anderson
  • 2 af 6
    Foto: Mick Anderson
  • 3 af 6
    Foto: Mick Anderson
  • 4 af 6
    Foto: Mick Anderson
  • 5 af 6
    Foto: Mick Anderson
  • 6 af 6
    Foto: Mick Anderson
Af: Michael Frederiksen

10 bud skal sikre mere kontinuitet, større indsats og en fælles forståelse på IF Skjold Sæbys to bedste fodboldhold, der spiller i Jyllandsserien 2 og serie 3.

I denne weekend har de to hold været på træningslejr sammen med trænerteamet. Udover spilletid fredag, lørdag og søndag var der også underskrivning af en moralsk kontrakt på programmet.

Kontrakten indeholder 10 punkter, som alle omkring de to hold har skrevet under på. De skal være med til at forpligte spillere og trænere endnu mere end før.

- Op til sæsonen har vi lavet nogle mål sammen med spillerne. For at nå dem er det vigtigt, at alle yder deres bedste til træning og kamp. Det skal kontrakten være med til at sætte fokus på, forklarer træner Jan Werther Larsen, mens spillerne skriver under på kontrakten i baggrunden.

Efter underskrifterne er tørre, kommer plakaten i ramme og hængt op i klubhuset, så alle spillere og andre kan se de 10 punkter i kontrakten.

- Samtidigt vil vi også stå ved, at vi er rollemodeller og har noget ansvar for at møde op forberedt og deltage i klubbens aktiviteter. Alt i alt gør kontrakten, at spillere og trænere committer sig mere til at yde en indsats, uddyber træneren.

Hos spillerene vækker det begejstring, at alle har lagt hånden på kogepladen, sagt højt hvad man vil - og nu også skrevet under på det.

- Vi har brug for alle mand, og kontrakten har været med til at sikre, at vi har været næsten 30 mand til træning her i opstarten. Det gør det bare federe at komme til træning, og så spiller vi vores bedste fodbold, siger Emil Bjeldbak, der glæder sig til en weekend med holdkammeraterne og trænerteamet i feriekolonien Hvide Klit.

Det syn på den moralske kontrakt deler han med sin medspiller Isak Bertel.

- Sådan en kontrakt kan måske godt virke lidt fjollet til at starte med., men det giver noget kontinuitet, og flere møder op til træning. Plus, at man lige bliver mindet om det, når man går forbi på vej til og fra omklædningsrummet - så kan man altid se, hvad man træner for, forklarer han.

Sammen med underskrifterne på den moralske kontrakt har trænerteamet også fået lavet personlighedsprofiler på samtlige spillere. Og selvom de nok ikke lige kommer i brug i mand-til-mand situationer på banen, har de en funktion, mener trænergruppen.

- Ved at lære mere om hinanden ved vi, hvem der går forrest, og hvem der trækker sig, når tingene går godt eller brænder på. Så kan vi bedre reagere på holdet, når der er behov for det og få det bedst mulige ud af det materiale, vi har på holdet, forklarer Jan Werther Larsen.

Plakaten med de 10 punkter vil være at finde i spillergangen i klubhuset.

De 10 bud i den moralske kontrakt:

  1. Jeg vil prioritere at møde op til træning for holdets, klubbens og min egen skyld, og fordi jeg vil mit bidrag til, at vi sammen når de fælles må for sæsonen, som vi har opstillet. 
  2. Jeg vil være positiv og ærlig over for mig selv, holdet og mine trænere. 
  3. Jeg vil bidrage til et stærkt fællesskab med engagement, involvering og glæde - og jeg vil efterleve fællesskabets værdier, når jeg repræsenterer klubben. 
  4. Jeg vil melde afbud til træning og kamp i god tid - og melde ud til min træner, hvis jeg er forhindret, fordi jeg forstår, at jeg er en vigtig del af holdet. 
  5. Jeg vil sætte klubben og holdet før mig selv. Jeg spiller altid for klubben og har tillid til, at trænerteamet tilknytter mig på det hold, hvor det er bedst for min udvikling, og hvor der er størst overensstemmelse med min indsats og niveau. 
  6. Jeg vil støtte op om holdet, selvom jeg er skadet, og selvom jeg ikke kan spille/træne, for jeg ved, at jeg kan bidrage med noget positivt - også selvom jeg måske ikker er på banen. 
  7. Jeg vil møde op og være være forberedt til kampe, for jeg ved, at det er vigtigt for holdet, at jeg præsterer - uanset, om jeg skal spille i 5 eller 95 minutter. 
  8. Jeg vil dø med støvlerne på, når jeg går på banen - og jeg vil være med til at skabe en vinderkultur i klubben. 
  9. Jeg vil være klar til tiden, når der er træning, for jeg forstår, at min disciplin og karakter er vigtig og smittende for andre - og fordi jeg ved, at jeg kun kan forlange af andre, hvis jeg selv præsterer. 
  10. Jeg vil være et forbillede for andre på banen og i klubben, fordi jeg forstår, at jeg også er en rollemodel for de yngre spillere. Derfor prioriterer jeg at stille op, når der er brug for min hjælp til fællestræning, fodboldfestival samt andre relevante arrangementer. 

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...