Gå til hoved-indhold
19. marts 2025 - kl. 10.03

Nyt solcelleanlæg styrker Sæby Svømmebads grønne profil

  • 1 af 3
  • 2 af 3
  • 3 af 3
    Tonny Stordal Johansen (t.v.), administrerende direktør for Strandby El-teknik, afleverer her anlægget til Jeppe Jacobsen, administrerende direktør for Fonden Sæby Svømmebad.
Af: Michael Frederiksen

Svømmebade har generelt et højt og konstant energiforbrug, og de seneste års svingende elpriser har været en udfordring for branchen over hele landet. Fonden Sæby Svømmebad har taget konsekvensen og med hjælp fra Strandby El-teknik A/S investeret i eget solcelleanlæg, der nu dækker en væsentlig del af det daglige strømforbrug – og samtidig styrker svømmebadets bæredygtige profil.

Svømmebade og -haller er underlagt en række krav til blandt andet indeklima i form af temperatur og luftfugtighed samt vandkvalitet. Det giver i sagens natur et højt energiforbrug, og med svingende elpriser i det offentlige elnet kan det være en udfordring at have en stabil økonomisk drift.

Fonden Sæby Svømmebad har - med hjælp fra den lokale leverandør Strandby El-teknik A/S - investeret i en solcelleløsning, som giver svømmebadet en høj selvforsyningsgrad af el og dermed frigør driften fra de ustabile elpriser.

Jeppe Jacobsen, administrerende direktør for Fonden Sæby Svømmebad, fortæller:

- I Fonden Sæby Svømmebad har vi en stærk ambition om at drive vores faciliteter på en måde, der både er økonomisk ansvarlig og bæredygtig. For os handler det ikke kun om at spare på driftsomkostningerne, men også om at tage ansvar for den grønne omstilling og bidrage til en mere bæredygtig fremtid. Med det nye solcelleanlæg kan vi producere en stor del af vores egen elektricitet og reducere vores afhængighed af eksterne energikilder. Det gør os mindre sårbare over for svingende elpriser, samtidig med at vi reducerer vores CO₂-udledning.

Anlægget har været i drift siden sidste sommer, og selv om direktøren endnu ikke kan sætte nøjagtige tal på den årlige driftsbesparelse, kan han allerede nu se anlæggets betydning.

- Det er vores forventning, at den strøm, vi selv producerer, vil kunne udligne de stigende elpriser og sikre et økonomisk status quo – og på sigt ser vi det som en væsentlig faktor i at kunne drive en svømmehal, der både er økonomisk og miljømæssigt bæredygtig. De besparelser, vi kan opnå med solcelleanlægget, gør os i stand til at investere i nye bæredygtige initiativer som rensning af skyllevand og forbedring af vores ventilationsanlæg. Begge dele vil både komme brugerne til gode i form af for eksempel optimeret indeklima – og samtidig reducere vores energiforbrug, siger Jeppe Jacobsen.

Det nye solcelleanlæg er udført af Strandby El-teknik A/S, som både har været rådgiver og udførende på opgaven. Virksomheden er en af Nordjyllands førende leverandører af energioptimering og vedvarende energiløsninger, og for adm. direktør Tonny Stordal Johansen har det stor værdi at kunne bidrage til lokale grønne projekter som dette.

- Det betyder meget for os at kunne hjælpe lokale virksomheder og organisationer til løsninger, som dels gavner den overordnede grønne dagsorden, men som også bidrager positivt til lokalsamfundet i form af en fremtidssikring af svømmebadet – både økonomisk og miljømæssigt. Dertil kommer, at Sæby Svømmebad har en ambition om at være en af de mest bæredygtige svømmefaciliteter i Danmark – og dét mål vil vi gerne hjælpe dem til at opnå. Solcelleanlægget er første skridt på vejen, og derudover har vi rådgivet dem om andre potentialer for optimering af deres samlede energiforbrug på længere sigt, siger Tonny Stordal Johansen.

Hos Sæby Svømmebad ser Jeppe Jacobsen frem til at få de første resultater for de besparelser, solcelleanlægget kan give.

- Der er ingen tvivl om, investeringen i solcelleanlægget giver os en grønnere og mere økonomisk drift, der direkte bidrager til vores ESG-mål om CO₂-reduktion. Det gør os mere modstandsdygtige over for stigende energipriser og skærpede klimakrav, men for os er det ikke bare en kortsigtet løsning, men et vigtigt skridt i retning af en grønnere fremtid, ikke kun for svømmebadet, men også for vores lokalsamfund.

Fakta
Solcelleanlægget har en effekt på ca. 180kW og forventes at kunne producere 156.059 kWh årligt. Anlægget kan reducere Sæby Svømmebads CO2-udledning med cirka 20.000 kg om året og blev taget i drift i maj 2024.

 

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...