Bangsbo Blomsterfestival på charmeoffensiv i Göteborg
Bangsbo Botaniske Have og Bangsbo Blomsterfestival tilbringer to påskedage i Göteborg i et forsøg på at gøre opmærksom på Bangsbo Botaniske Have og Bangsbo Blomsterfestival.
Gartner og daglig leder Ellen Ræbild, Bangsbo Botaniske Have, og formand Nicklas Nielsen Borbjerggaard, Bangsbo Blomsterfestival, har taget turen til Sverige.
Skærtorsdag og langfredag er de at finde i Stena Lines færgeterminal i Göteborg.
- Vi har med dette reklamefremstød et stort ønske om at gøre opmærksom på Blomsterfestivalen og Bangsbo Botaniske Haves eksistens også uden for Danmarks grænser. Vi håber at kunne tiltrække svenskerne til vores Blomsterfestival 31. maj og 1. juni, siger Nicklas Nielsen Borbjerggaard.
Inden de sejlede med Stena Line til Göteborg, havde de også været i dialog med flere af deres naboer i Bangsbo-området.
- Derfor viser vi selvfølgelig også nogle af dem frem i disse dage, blandt andet Bangsbo Dyrehave, Restaurant Møllehuset og Hotel Lisboa, fortæller Nicklas Nielsen Borbjerggaard.
De to har medbragt en opsats fra en dåhjort fra Bangsbo Dyrehave.
- Det skabte lidt sjov stemning på færgen. Det er åbenbart ikke hver dag, at en dåhjort rejser til Sverige, konstaterer Nicklas Nielsen Borbjerggaard.
Han er også med i en initiativgruppe, der forsøger at genrejse Frederikshavn som en by, der med stolthed og engagement byder svenskerne velkomne. Gruppens første nedslagspunkt er netop den weekend, hvor der er Bangsbo Blomsterfesitval og Open By Night i Frederikshavn.
- Vi har lagt os i selen for at give svenskerne en god mulighed for at opleve Frederikshavn fra sin bedste side til sommer, mener Nicklas Nielsen Borbjerggaard.