Gå til hoved-indhold
05. august 2024 - kl. 00.08

Museumsinspektør er gæst i Mandagsmagasinet på Radio FCMR

  • 1 af 1
    Jens Thidemann har har alle forudsætninger for at fortælle Sæbys købstads historie.
Af: Michael Frederiksen

Mandagsmagasinet på Radio FCMR har i dag besøg af Jens Thidemann, der har lovet at løfte sløret for Sæbys købstadshistorie.

Købstaden Sæby har i år eksisteret i 500 år.

Den store begivenhed bliver fejret overalt i byen og nærområdet i juli og august, men fejringen kulminerer i denne uge.

Nu skal lytterne klædes på til den store begivenhed rent historisk. Det sørger museumsinspektør Jens Thidemann, Nordjyllands Kystmuseum, for.

- Inden vi for alvor skal mærke historiens vingesus, skal vi også lige lære vores gæst lidt bedre at kende som privatperson, siger tilrettelægger Gitte Hansen, Radio FCMR.

Sejlads har altid været Jens Thidemanns store passion, og i dag er han ansat på Sæby Museum, som er en del af Nordjyllands Kystmuseum. Det betyder også, at han har alle forudsætninger for at fortælle Sæbys købstads historie.

Mandagsmagasinet 5. august kl. 18.00 på FCMR og på www.fcmr.dk som podcast.

Du kan lytte til udsendelsen i radioen:
Frederikshavn 106,6 MHz
Østervrå 103,5 MHz
Sæby 97,4 MHz

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...