Gå til hoved-indhold
08. oktober 2024 - kl. 00.10

Lavere renter får flere boligejere til at overveje konvertering af realkreditlån

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Et stigende antal boligejere overvejer i øjeblikket at konvertere deres realkreditlån, hvilket sker som følge af de seneste ugers renteudvikling med udsigt til et rentefald. Den stigende interesse mærkes tydeligt hos Nordjyske Bank i Frederikshavn, hvor flere kunder søger rådgivning om omlægning af deres boliglån.

- Lige nu begynder flere at overveje mulighederne for at omlægge deres lån. Det er særligt relevant for dem med 30-årige realkreditlån med fast rente, som tidligere har opkonverteret deres lån for at skære en betydelig del af lånets restgæld. Et fald i renten giver nemlig mulighed for at nedkonvertere til en lavere rente og opnå lavere månedlige ydelser, forklarer bankens afdelingsdirektør i Frederikshavn, Torben Schioldan, og fortsætter:

- Derudover kan det også være relevant for den gruppe, som har købt hus i en periode, hvor renten var helt oppe omkring fem-seks procent. Vi anbefaler oftest en nedkonvertering, når renten når et niveau, hvor forskellen mellem den nuværende og den nye rente er mere end en procent, så der er mærkbare besparelser at hente.

Foruden boligejerne, som allerede har et realkreditlån, påvirker den lavere rente også dem, som står overfor at skulle optage et nyt lån. Ifølge Torben Schioldan har renten nemlig stor indflydelse på, hvor meget man kan låne, og derfor giver et lavere renteniveau flere mulighed for nye låntagere:

- Når renten falder, betyder det, at nye boligejere alt andet lige har lettere ved at komme ind på boligmarkedet. Det giver også eksisterende kunder mulighed for lavere boligydelse, lyder det fra Torben Schioldan.

Nordjyske Bank anbefaler, at man tager fat i sin bankrådgiver eller benytter bankens mobilbank for at beregne boliglån og undersøge forskellige scenarier. Det kan give et klart overblik over, hvordan en konvertering eller et nyt boliglån vil påvirke ens privatøkonomi.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...