Jacob Risgaard stopper som Coolshops frontfigur
Den frederikshavnske erhvervsmand Jacob Risgaard - kendt fra Løvens Hule på DR1 - bekræfter over for TV2 Nord, at han overlader den daglige drift af virksomheden Coolshop til andre for i stedet at fokusere på udvikling og strategi.
Jacob Risgaard har siden 2004 stået for marketing og været ansigtet udadtil hos Coolshop. Over for mediet Finans uddyber han sin beslutning om at trække stikket efter så mange år.
- Vi er nået et punkt i Coolshop og vores egen udvikling, hvor det er tid til at gøre noget nyt. Vi har mange aktiviteter, og jeg er for eksempel også med i den kommende sæson af Løvens Hule, så der kommer uden tvivl endnu mere til. På samme tid skal væksten og udviklingen i Coolshop fortsætte. Derfor ændrer vi med nye folk ind i forretningen, mens Mark og jeg får mere tid til andre aktiviteter ved siden af, siger Jacob Risgaard.
Også Coolshops hovedaktionær, Mark Nielsen, stopper med at tage sig af den daglige drift. Han har indtil nu taget sig af de indre linjer og jobbet som administrerende direktør.
Hans afløser bliver John Romedahl, der tidligere har været administrerende direktør i omkring 10 år i distributionsselskabet DAO365, som er en samarbejdspartner til Coolshop.
Coolshop har endnu ikke fundet en afløser for Jacob Risgaard.
Hovedselskabet bag Coolshop er Entertainment Trading ApS, der i regnskabsåret 2018/19 havde et overskud før skat på 21 millioner kroner, skriver mediet Finans.