Gå til hoved-indhold
20. marts 2022 - kl. 15.03

Vask selv-service ved vaskehal i Frederikshavn

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
Af: Kanal Frederikshavn

Der er et stort miljøproblem forbundet med danskernes bilvask i privat regi. Sådan lyder det fra bilvask-kæden Wash World, der nu har etableret mulighed for at vaske bilen selv ved vaskehallerne i Frederikshavn og Nørresundby.

I Sverige risikerer privatpersoner bøder på op til 10.000 kroner, hvis de vasker bil på deres egen grund eller den tilhørende vej. Det skyldes, at kemikalier og olie bliver skyllet direkte ud i kloakken, når bilvasken foregår på en privat vej, hvilket naturligvis er skidt for miljøet. Ikke desto mindre er der i dansk lovgivning ingenting til hinden for at vaske bil på denne måde.

- Privat bilvask i Danmark udgør i dag et miljøproblem, men mit indtryk er, at det ikke sker af ond vilje. Rigtig mange danskere ved ikke eller tænker ikke over, at bilvask hjemme på vejen går ud over miljøet. Vi vil gerne være med til at bryde de dårlige vaner og har derfor etableret vask selv-service ved vaskehallerne i Nørresundby og Frederikshavn. Bilvask i privaten hører simpelthen ikke et hjemme i et moderne samfund med stort fokus på klima, miljø og bæredygtighed, siger Martin Olesen, CEO i Wash World.

Han henviser til, at ganske mange danskere foretrækker at vaske deres bil selv. Der er typisk tale om bilentusiaster og personer med eksempelvis veteranbiler eller samlerobjekter. Det samme er tilfældet i både Sverige og Norge, hvor egen vask af bilen imidlertid foregår i bilvasken. Faktisk udgør markedet for "vask selv" mellem 20 og 30 procent af bilvaskernes forretning i Sverige og Norge. I Danmark ligger det tilsvarende tal mellem en og to procent. Det er dette forhold, som Wash World ønsker at ændre på ved at introducere muligheden for at vaske selv i foreløbig 25 af kædens i 60 danske vaskehaller.

- Vi håber, at nordjyderne vil tage godt imod vores initiativ, som er et forsøg på at ændre på et område, der burde have været reguleret for længst. De fleste brancher i Danmark er allerede langt fremme i forhold til klima og miljø. Desværre mangler de samme hensyn at blive taget, hvad angår danskernes egen vask af bil, siger Martin Olesen.

Vasker man selv sin bil hos Wash World, sker det med bionedbrydelige kemikalier, ligesom der bliver gjort brug af biorensebrønde, der fjerner olie og tungmetaller fra spildevandet. Wash World har desuden udviklet en teknisk løsning, der gør det muligt at benytte genbrugsvand i størstedelen af vaskeprocessen. Løsningen sikrer et meget lavt friskvandsforbrug fra kun seks liter per bilvask. Det er under en tiendedel af en typisk privat bilvask med vandslange.

Privat bilvask er foruden et højt vandforbrug typisk karakteriseret ved, at alle kemikalier, olie og diverse tungmetaller bliver skyllet direkte ud i kloakken. Vel at mærke på trods af at kloaknettet mange steder har direkte udløb til vandløb.

Foruden vaskehallerne i Nørresundby og Frederikshavn er Wash World i Nordjylland til stede i Hjørring, Thisted og på to adresser i Aalborg. Indtil videre er det vaskehallerne i Nørresundby og Frederikshavn, der er blevet udstyret med vask selv-funktioner.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...