17 parcelhusgrunde og 20-22 rækkehuse på vej
Arbejdet med at forvandle et grønt område på Brønderslevvej i Frederikshavn til 17 parcelhusgrunde og 20-22 rækkehuse/seniorboliger er gået i gang, og når de kommende beboere om nogle år rykker ind i deres nye huse, bliver det med to nye vejnavne.
De 17 parcelhusgrunde i den øverste del af området kommer til at ligge på Skovbakken, mens de 20-22 rækkehuse/seniorboliger får adressen Skovdalen. Det oplyser Christian Vejby fra Boligland Frederikshavn ApS, som ejer området på Brønderslevvej for enden af Suderbovej.
Uden at have påbegyndt salgsarbejdet er der allerede 11 personer, som er skrevet på en venteliste til ét af de 20-22 rækkehuse/seniorboliger, der også kan se frem til, at der kommer et fælleshus.
- Det er ret vildt, men det bekræfter tendensen med, at rækkehuse i disse år er populære. Vi oplevede det samme med vores projekt i Sæby, fortæller Christian Vejby.
I januar købte Boligland Frederikshavn ApS den gamle skolegrund i Sæby, som har stået tom i flere år. Der blev lavet et projekt med 21 rækkehuse/seniorboliger og et fælleshus, og de blev revet væk.
- Alle 21 huse er udlejet, og vi har 14 på venteliste. De første huse er færdige til jul, oplyser Christian Vejby.
Huslejen i Skoleparken i Sæby ligger fra 9.000 til 10.500 kroner. Det bliver formentlig lidt billigere i Frederikshavn, da grundene ikke har samme centrale beliggenhed som i Sæby.
De seneste uger har store entreprenørmaskiner haft travlt i Frederikshavn. I første omgang skal jorden testes, men det handler også om, at der skal laves en tre meter høj jordvold ud mod Brønderslevvej. Det er et krav i den lokalplan, som Boligland Frederikshavn ApS kæmpede i mange år med at få på plads.
Christian Vejby håber, at byggeriet af de første huse går i gang til foråret. Flere af de 17 grunde er reserveret, men han er bevidst om, at den urolige verdenssituation kan forsinke processen.
- Vigtigst af alt er det, at vi mærker en stor interesse for både rækkehuse/seniorboliger og parcelhusgrunde, og det endda uden at have markedsført projektet, konstaterer Christian Vejby.
Lokalplanen kræver også, at Boligland Frederikshavn ApS skal ombygge T-krydset Suderbovej/Brønderslevvej til et lyskryds. Bygherren foreslog at lave en rundkørsel, men Vejdirektoratet vurderede, at denne løsning var for farlig for de bløde trafikanter.